A rizs előmosása csökkenti a rizsszemekből származó keményítő mennyiségét.
A rizs Ázsiában és Afrikában több milliárd ember számára alapvető élelmiszer. A világ számos ikonikus ételének összetevője. Univerzális vonzereje ellenére minden konyhában - legyen az egy profi konyha vagy a saját otthonunk - felmerül a kérdés, hogy főzés előtt elő kell-e mosni (vagy öblíteni) a rizst.
A konyhai szakértők azt állítják, hogy a rizs előmosása csökkenti a rizsszemekből származó keményítő mennyiségét. Ezt láthatjuk az öblítővíz zavarosságában, amely a tanulmányok szerint a rizsszemek felületén lévő szabad keményítő (amilóz), amely az őrlési folyamat során keletkezik.
Kulináris körökben egyes ételeknél a mosást szorgalmazzák, amikor a leválasztott szemek elválasztására törekszenek. Más ételek, például rizottók, paella és rizspudingok (ahol ragadós, krémes hatásra van szükség) esetében azonban kerülni szokták a mosást.
Más tényezők, például a rizs típusa, a családi hagyományok, a helyi egészségügyi figyelmeztetések, sőt, még a szükségesnek ítélt idő és erőfeszítés is befolyásolja, hogy az emberek előmosnak-e rizst.
Egy nemrégiben készült tanulmány összehasonlította a mosás hatását az ugyanazon beszállítótól származó három különböző rizsfajta ragadósságára és keménységére. A három típus a ragadós rizs, a közepes szemű rizs és a jázmin rizs volt. Ezeket a különböző rizseket vagy egyáltalán nem mosták, vagy háromszor, vagy tízszer mosták vízzel.
A szakácsok állításával ellentétben ez a vizsgálat kimutatta, hogy a mosási folyamatnak nincs hatása a rizs ragadós (vagy kemény) voltára.