Ismeretterjesztő
Mit rejt a hűtőd?
2023.08.15. I 15:32
Titkos funkciók, képességek, amelyekről nem is tudtál

A hűtő minden konyha kötelező tartozéka, ennek ellenére bőven akadnak olyanok, akik nem tudják igazán hatékonyan és jól használni készüléküket, mert nincsenek tisztában annak általános, ám „titkos” funkcióival, képességeivel. Klímaosztály besorolás, visszamelegedési idő, SuperCool gomb, "titkos lyuk" a hűtő hátsó oldalán. 

Ezek olyan tulajdonságok és funkciók, amelyek ma már a hűtők döntő részében fellelhetőek, mégis alig tudunk róluk valamit, így nem is használjuk megfelelően azokat. Ezzel pedig hűtőnk hatékonyságát, szélsőséges esetben élettartamát is csökkentjük.  

A háztartási gépek energiabesorolásáról (A-tól G osztályig) szinte mindenki tud. A hűtők klímaosztály felosztásáról viszont már csak kevesen hallottak, pedig szintén fontos, és jelölik is ezeket minden egyes készüléken. Ez azt mutatja meg, hogy a gép beépített hűtőrendszere milyen kültéri hőmérsékleti tartományban tud a leghatékonyabban működni. Ennek létezik egy jelölési táblázata is, amely fellelhető a készülékeken:

 | SN | Szubnormális  | 10 - 32 °C
 | N | Normális | 16 - 32 °C
 | ST | Szubtrópusi | 18 - 38 °C
 | T | Trópusi | 18 - 43 °C
 

A klímaosztály hőmérsékleti tartományát a készülékünk érdekében be kell, vagy kellene tartani. E szerint például SN jelzésű hűtőt még véletlenül sem ajánlott a teraszra kitenni, mert bizony pórul járhatunk. Amennyiben ugyanis túllépjük a felső határokat, a hűtési hatékonyság jelentősen visszaeshet, míg az alsó értékek be nem tartása esetén a kompresszor olajsűrűsége kerülhet bajba, s akár el is romolhat a hűtőnk. 

Akad egy paraméter, amely alapvetően kiválóan jelzi, mennyire jó hűtővel is van dolgunk: ez pedig a visszamelegedési idő. Ez azt mutatja meg, hogy készülékünk hőszigetelt belső tere hogyan reagál a hűtőrendszer lekapcsolása után (például áramszünet esetén). A visszamelegedési idő a hűtőrendszer kikapcsolása után meghatározza, hogy mennyi időbe telik, amíg a hűtő belseje újra felmelegszik a környezeti hőmérsékletre. 

A jó minőségű hűtők esetében ez az érték meglehetősen hosszú. Ennek ideje a hőszigetelés hatékonyságától és a hűtőrendszer minőségétől függ. Az alacsony minőségű vagy nem megfelelően szigetelt hűtők esetében a visszamelegedési idő drasztikusan lerövidül, ami azt eredményezi, hogy a hűtőrendszer gyakrabban kapcsol be újra és újra hűtési ciklusra, hogy fenntartsa a kívánt hideg hőmérsékletet.

A hőfokszabályzó skála mellett ma már lényegében minden hűtőn megtalálható egy úgynevezett „SuperCool” kapcsoló, mégis kevesen tudják, miért is van valójában a készülékben. A funkció alapvető célja, hogy gyorsan lehűtse az újonnan behelyezett élelmiszereket a hűtőben, és ezáltal meggátolja a már benn lévő élelmiszerek felmelegedését. 

A gomb vagy üzemmód aktiválása rövid időre fokozott hűtést biztosít az élelmiszerek számára. Ezt leginkább nagybevásárlás után ajánlott elindítani, mert ilyenkor huzamosabb ideig van nyitva az ajtó, s jellemzően nagy mennyiségű olyan termék kerül be a polcokra, amelyek nincsenek lehűtve. Fontos tudni, hogy a SuperCool funkció idővel a hűtőrendszer hatékonyabb működésének köszönhetően lecsökkenti a hűtőn belüli hőmérsékletet, de nem csökkenti az élelmiszerek belső hőmérsékletét. 

Minden hűtő hátsó oldalán van egy „titkos lyuk”. Ez a nyílás arra szolgál, hogy a hűtőszekrényben lecsapódó felesleges párát elvezesse egy gyűjtőedény segítségével a kompresszor tetején lévő csepptálcára, ahonnan az összegyűlt víz egyszerűen csak elpárolog. 

Akkor van gond, ha ez a lyuk valamilyen szennyeződés miatt eltömődik, mert így a pára bennreked a hűtőben, és akár kisebb tócsákat is képezhet a polcokon. Emiatt jelentősen csökkenhet a hűtő teljesítménye, és az ételek is sokkal könnyebben megromolhatnak.