Még a prekambrium korban eshetett fogságba a Föld legrégebbi csapdázott vize
Az egyik legmélyebb kanadai bányát tanulmányozó geológusok hihetetlen felfedezést tettek. Körülbelül 3 kilométeres mélységben olyan vízre bukkantak, ami a vizsgálatok szerint 1,5 és 2,64 milliárd év közötti. Mivel a bezáródása óta van elszigetelt állapotban, ezért ez tekinthető a legrégebbi víznek, amit eddig a Földön találtak.
„Amikor az emberek erre a vízre gondolnak, azt feltételezik, hogy a sziklában csak kis mennyiségű víz rekedhet meg" – mondta a kutatócsoportot vezető Barbara Sherwood Lollar geológus-professzor a BBC Newsnak.
A csapat még 2016-ban olyan nyomokat talált, amelyek arra utaltak, hogy ebben a bezáródott rendkívül ősi vízben valaha élet is jelen volt. „A vízben kimutatott szulfát lényegében egy olyan geológiai ujjlenyomat, ami életet jelez, és aminek nagyon hosszú időtávon kellett létrejönnie. Azok a mikrobák ugyanis, amelyek közreműködtek ennek a létrehozásában, nem egyik napról a másikra, hanem csak egy igen hosszú folyamat eredményeként tudták előállítani a vízből kimutatott szulfátot" - nyilatkozta a kutatócsoport vezetője.
A felfedezéssel kapcsolatban sokakat elsősorban az érdekelt, hogy milyen lehet az íze ennek a nagyjából kétmilliárd éves víznek. „Ha geológus vagy, aki a kőzetekkel dolgozik, akkor igen valószínű, hogy már sok sziklát megnyaltál - mondta Sherwood Lollar a CNN-nek.
Azt is elmondta, ő sem tudta megállni azt a páratlan lehetőséget, hogy megkóstoljon egy olyan vizet, amely prekambriumi korú. Belemártotta az ujját és óvatosan megízlelte a rátapadt vizet. Sós ízt keresett, mert minél idősebb a víz, annál sósabb kell, hogy legyen.
Legnagyobb örömére a víz "nagyon sós és keserű" volt, "sokkal sósabb, mint a tengervíz". Ez egyáltalán nem meglepő, tekintve, hogy a csaknem három kilométeres mélységben megrekedt víz már legalább 2 milliárd éve „öregszik".