Ha azonban időben felfedezik, általában a gyógyulás esélyei is jobbak.
A gyomorrák tulajdonképpen a gyomor nyálkahártyáján kialakuló daganatos betegség. A kezdeti stádiumban sokáig nem jár együtt tünetekkel, vagy a tünetek más, emésztőszervi betegségre is emlékeztethetnek, így sajnos gyakori, hogy nem fedezik fel időben a problémát.
Későbbi stádiumokban, amikor már a daganat más területekre is átterjedt és áttéteket is képzett, a gyógyítása is jóval bonyolultabb, a túlélés esélyei is rohamosan csökkennek.
A gyomorrák kezelésénél természetesen figyelembe kell venni a beteg általános egészségi állapotát, a daganat nagyságát, illetve, hogy milyen áttétek képződhettek. Az elsődleges kezelési módszer a gyomorrák esetén a műtét, ez teszi ugyanis csak lehetővé, hogy az érintett gyomorrészt eltávolítsák.
Attól függően, hogy milyen előrehaladott a betegség, vagy csak a beteg nyálkahártyát, vagy a gyomor egy nagyobb részét, illetve a gyomor egészét távolítják el. Sajnos, időnként bizonyos, a gyomor közelében található szervek (pl. a lép) teljes vagy részleges eltávolítására is szükség van.
A műtét mellett kemoterápiára is szükség lehet, a gyógyszeres kezelés általában a tünetek enyhítését, a túlélési esélyek javítását célozza. Műtét előtt adagolva a gyógyszerek csökkenthetik a daganat méretét (így annak eltávolítása is könnyebb lehet), utána pedig elpusztíthatják azokat az apró daganatos áttéteket, melyeket nem sikerült eltávolítani, felfedezni.
A kemoterápia mellett, illetve helyett esetenként sugárterápiát is javasolhat a kezelőorvos a műtét kiegészítéseként, de a terápia meghatározása mindig az egyéni jellegzetességek figyelembevételével történik.