Ismeretterjesztő
A polipok is álmodhatnak, mint az emberek
2023.07.10. I 16:23
Gyorsan váltják a színüket, a kutatók szerint ilyenkor az állatok újraélik az intenzív reakciókat kiváltó napközbeni eseményeket.

A polipok különleges képessége, hogy a színüket tetszőlegesen tudják váltani, amennyiben ezt szükségessé tévő helyzetben találják magukat, például zsákmányra vadásznak vagy éppen egy őket fenyegető vadász elől kell elrejtőzniük – írta a raketa.hu.

A bőrük színének módosulását a kromatofórák aktivitása okozza: ezek a jellemzően vörös, barna vagy sárga pigmentekkel töltött kis zsákok kitágulnak, amikor a közeli idegek elektromos stimulációja következtében a kromatofórák izomrostjai kifelé húzzák a szöveteket.

Mivel az izmok összeköttetésben állnak egymással, a festéket tartalmazó zsákocskák közel szimmetrikusan nyúlnak meg. A polip így átmenetileg jóval sötétebbé válik eredeti színénél és az egész folyamat néhány ezredmásodperc alatt lezajlik.

A megfigyelések szerint a színváltás folyamata azonban nem csak az ébrenléti időszakban, hanem alvás közben is bekövetkezik és egy újabb kutatás során, amelyet az Okinawai Tudományos és Műszaki Intézetben folytattak le, még jobb betekintést kaptak a kutatók a jelenség hátterébe.

A polipok azon gerinctelen élőlények közé tartoznak, amelyek alvása két fázisból áll, úgy, ahogy többek között az emberé is: egy csendesebb nyugalmi szakasz és egy aktív periódus váltja egymást. Utóbbi során az agyi aktivitás szintje megnő és az emberek esetében a REM fázis alatt zajlik az álmok kialakulásának nagy része is.

A kutatók feltételezése szerint a polipoknál is valami hasonló történik, vagyis az alvás aktív szakaszában újraélik a veszély elől való menekülést és más intenzív eseményeket. Erre utal legalábbis az aktív fázis alatti viselkedésük, ami esetükben nem a gyors szemmozgással, hanem a színük gyors váltakozásával jelentkezik.