Ricsi és családja legyőzték a gyógyíthatatlannak tartott autizmust
A 21 éves Németh Richárd Károlyt hatévesen diagnosztizálták autizmussal és enyhe értelmi fogyatékossággal. A magyar fejlesztésű Stabil Pont Technológiának köszönhetően az egykori problémás kisfiúból mára önálló felnőtt lett.
Június 12-én kapta kézhez gyógypedagógiai asszisztensi papírját, mellyel a célja, hogy szakemberként autista kisgyermekeken segíthessen. Édesanyja szerint sok munka áll még előtte, hiszen 13-16 év lemaradást kell behoznia, de a változás már-már hihetetlen.
„Nagyon jó érzés, hogy másokon segíthetek majd, főleg, hogy éppen olyanokon, akik ugyanazzal harcolnak, amivel én már megküzdöttem. Úgy érzem, tudok majd nekik segíteni, hogy beilleszkedjenek és nyissanak az emberek és a világ felé” – mondta Ricsi, aki jelenleg az önéletrajzán dolgozik, ezt követően pedig neki is fog az álláskeresésnek.
Kisiskolás korában az édesanyja azon aggódott, hogy autista kisfia valaha képes lesz-e az önállóságra, lesz-e szakmája, lesznek-e barátai. Ricsin egyetlen diagnosztikai kód maradt, az „enyhe asperger, megfigyelés alatt”, minden másból hivatalosan is kigyógyult. Pedig ezek a szakirodalom szerint gyógyíthatatlan betegségek.
Tóth Zoltán kutatócsapata 2014-ben fejlesztette ki a Stabil Pont Technológiát. Szerintük az autizmus a pánik egy speciális fajtája, illetve egy formabontó új tréninget is elindítottak az állapot megszüntetésére.
„Ha feloldódnak a rossz minták, a traumák, akkor kezdődhet a valódi fejlesztési folyamat, ami sokkal több szakembert igényel, mint eddig valaha. Ez persze rengeteg munka, és az egyik kulcsfontosságú része a szülők közötti szinkron és együtt gondolkodás” – árulta el Tóth Zoltán, aki számos autizmussal élő családdal ismertette már meg saját fejlesztésű módszerét, ahol több gyerekről is levették a diagnózist, vagy komoly változást értek el.
Ricsi az élő példa arra, hogy ha a félelemtől megszabadulunk, bármire képesek vagyunk.